• Kontrast:
  • Czcionka:
  • A
  • A+
  • A++

Tourcoing we Francji

Wizyta uczniów Publicznego Gimnazjum w Trzydniku Dużym

w  Tourcoing w regionie Nord-Pas-de-Calais we Francji

18-23 marzec 2013

 

Po raz kolejny młodzież naszego gimnazjum uczestniczyła w realizacji projektu pod nazwą „SOUL- Sports Opporunities Unite Lives”, którego głównym celem było propagowanie sportu i zdrowego stylu życia. Tym razem krajem docelowym była Francja. Pojechała tam czteroosobowa grupa uczniów w składzie Alicja Nowosad, Karolina Frączek, Konrad Kopeć i Piotr Szymański wraz z opiekunami Ewą Gałczyńską, Dorotą Nyk oraz koordynatorem projektu Anną Skrzypek.   

            Młodzież  z zaprzyjaźnionych szkół uczestniczyła w różnych formach zajęć, zarówno sportowych, jak i dotyczących zdrowego żywienia. W ramach zajęć sportowych uczniowie aktywnie spędzali czas na wybrzeżach Morza Północnego. Zaopatrzeni w profesjonalny strój i sprzęt pływali na kajakach i rowerkach wodnych. Mimo dość chłodnej aury wszyscy świetnie się bawili. Niestety mimo chłodu zabrakło wiatru i niestety nie spróbowaliśmy planowanego we Francji sandsailingu. Sportowe umiejętności uczniów oraz nauczycieli zostały wykorzystane podczas zespołowych zabaw na lodowisku. Kilkugodzinna jazda na łyżwach wymagała nie lada kondycji a czasami i poświęcenia.                                                                             

            Oprócz aktywności ruchowej młodzież uczestniczyła w zajęciach odbywających się na terenie szkoły. Podczas spotkań zostały zaprezentowane autorskie filmy przedstawiające różne dyscypliny sportu. Uczniowie naszego gimnazjum wybrali nowe dla nich dyscypliny i przygotowali film o snowboardzie i o unihokeju. Film o snowboardingu nagrali na stoku narciarskim w Chrzanowie, gdzie pod opieką pana Łukasza Matyzbona uczyli się stawiać pierwsze kroki.

Kolejnym punktem programu było propagowanie zdrowej żywności. Młodzież pracowała w grupach międzynarodowych. Grupy przygotowały jadłospis na każdy dzień tygodnia, brały pod uwagę zasady komponowania zdrowej i zbilansowanej diety, a proponowane potrawy były tradycyjnych potrawami każdego kraju. Zwrócono szczególną uwagę, aby wybrane dania były zdrowe i Po zakończeniu, każda grupa zaprezentowała efekty swojej pracy. Uwieńczeniem tygodniowych zmagań w ramach projektu była dyskoteka. W czasie pobytu młodzież zwiedziła Paryż oraz oceanarium nad Morzem Północnym.

Wyjazd był wspaniałą okazja do doskonalenia języka angielskiego,  a także poznania kultury i zakątków Francji.