Z wizytą w IPN-ie i NBP w Lublinie

Wycieczka do lubelskich oddziałów IPN i NBP

18 maja nasi uczniowie mieli okazję uczestniczyć w dwóch nietypowych lekcjach.

W IPN-ie wysłuchali wykładu Młodzi w PRL” oraz obejrzeli film przedstawiający historię kobiety żyjącej w okresie stalinizmu. Zaprezentowano nam oryginalne dokumenty świadczące o tym, że polska młodzież patriotyczna nie godziła się z radziecką dominacją w naszym kraju, z ograniczaniem jego suwerenności, z ateizacją, z podrabianiem historii i z powszechnie panującą wówczas sowietyzacją w naszej ojczyźnie. W końcowej części spotkania gimnazjaliści wymienili się swoimi odczuciami na temat czasów Polski Ludowej.

Podczas niezwykle interesującego wykładu...

Uczniowie zainteresowani ekonomią w siedzibie Narodowego Banku Polskiego mogli poznać tajniki dotyczące finansów i pieniądza oraz obejrzeć wystawę numizmatyczną poświęconą pontyfikatowi Papieża Jana Pawała II.

Ekspert Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych  opowiedział o wybranych etapach pracy nad powstawaniem banknotu. Mieliśmy również okazję uczestniczyć w błyskawicznym kursie rozpoznawania autentyczności polskich banknotów oraz ich zabezpieczeń przed fałszowaniem. Każdy otrzymał zestaw łamigłówek, które z pewnością pomogą przyszłym bankowcom w trudnych operacjach finansowych.

Pan Prezes Krystian Okoń zorganizował spotkanie Zarządu NBP

Maszynka do robienia pieniędzy? ;)

Próba otwarcia bankowego sejfu. Udana oczywiście!